Ndihma                                   Tarifa e Integruar e Kosovės/2019                       ANGLISHT  SERBISHT

 

PJESA I

Parathėnie

Parathėnie

PJESA II

SEKSIONI I

Kapitulli 01

Kafshėt e gjalla

Kapitulli 02

Mishi dhe tė brendshmet e ngrėnshme tė mishit

Kapitulli 03

Peshku dhe kafshėt guackore tė nėnujshme, molusqet dhe kafshėt e tjera jovertebrore ujore

Kapitulli 04

Produktet bulmetore; vezėt e zogjve;mjaltė natyral;

produkte tė ngrėnshme me origjinė prej kafshėve,tė papėrfshira dhe tė paspecifikuara diku tjetėr

Kapitulli 05

Produktet me origjinė prej kafshėve, tė papėrfshira dhe tė paspecifikuara diku tjetėr

 

SEKSIONI II

Kapitulli 06

Pemėt dhe bimėt e tjera, tė gjalla; zhardhokėt, rrėnjėt dhe tė ngjashmet me to;

lulet e prera dhe gjethnajat zbukuruese

Kapitulli 07

Zarzavatet(perimet) e ngrėnėshme dhe rrėnjėt dhe tuberat  pėrkatės

Kapitulli 08

Frutat dhe arrat e ngrėnėshme; lėkurat e agrumeve apo tė pjeprave

Kapitulli 09

Kafe, ēaj, mate dhe erėza

Kapitulli 10

Drithėrat

Kapitulli 11

Produktet e industrisė bluajtėse; malt; niseshtet; inulinė; gluteni i grurit

Kapitulli 12

Farat vajore dhe frutat me pėrmbajtje vajore; kokrra, fara dhe fruta tė ndryshme;

bimėt industriale apo medicinale; kashta dhe tagjia

Kapitulli 13

Lac; gomat, rrėshirat, dhe ekstrakte tė tjera vegjetale

Kapitulli 14

Materialet vegjetale qė pėrdoren pėr thurje;

produktet vegjetate tė papėrfshira dhe tė paspecifikuara diku tjetėr

 

SEKSIONI III

Kapitulli 15

Vajra dhe dhjamra prej kafshėve apo vegjetate dhe produktet e ndarjes sė tyre; yndyrna tė pėrgatitura tė ngrėnėshme, dyllet prej kafshėve apo vegjetate

 

SEKSIONI IV

Kapitulli 16

Ushqimet e pėrgatitura prej mishit, prej peshkut apo prej krustaceve, prej molusqeve apo prej kafshėve tė tjera jovertebrore ujore

Kapitulli 17

Sheqernat dhe ėmbėlsirat prej tij

Kapitulli 18

Kakao dhe prėgatitjet prej kakaos

Kapitulli 19

Pėrgatitjet prej drithrave, tė miellit, niseshtės apo qumėshtit;

produktet e pasticerisė apo prej brumėrave

Kapitulli 20

Pėrgatitje prej zarzavateve, frutave apo pjesėve tė tjera tė bimėve

Kapitulli 21

Pėrgatitje tė ndryshme tė ngrėnėshme

Kapitulli 22

Pijet, alkoolet dhe uthullat

Kapitulli 23

Mbetjet dhe kthimet nga industritė ushqimore; tagjia e pėrgatitur pėr kafshėt

Kapitulli 24

Duhani dhe zėvendėsuesit e pėrpunuar tė duhanit

 

SEKSIONI V

Kapitulli 25 

Kripėrat; sulfuret; oksidet dhe gurėt; materialet suvatuese, gėlqere dhe ēimento

Kapitulli 26

Xeheroret, zgjyrat dhe hiri

Kapitulli 27

Lėndėt djegėse minerale, vajrat minerale dhe produktet e distilimit tė tyre;

substancat bituminoze; dyllet minerale

 

SEKSIONI VI

Kapitulli 28

Kimikatet inorganike;pėrbėrjet  organike dhe inorganike  tė metaleve tė ēmuar, tė  metaleve tė rrallė, tė elementeve radioaktive apo tė izotopeve

Kapitulli 29

Kimikatet organike

Kapitulli 30

Produktet farmaceutike

Kapitulli 31

Plehėruesit

Kapitulli 32

Ekstraktet ngjyrosėse dhe tanike; taninet dhe derivatet e tyre;

ngjyrosėsit, pigmentet dhe lėndė tė tjera ngjyrosėse, bojrat dhe llustrosesit;

stuko dhe masticet e tjera, bojrat e shkrimit

Kapitulli 33

Vajrat thelbėsore dhe rrėshirat; preparatet e parfumerisė, kozmetikės, apo tė tualetit

Kapitulli 34

Sapuni, agjentet organike me veprim tė sipėrfaqshėm, preparatet larėse, preparatet lubrifikuese, dyllet artificiale, dyllet e pregatitura, preparatet llustrosėse apo pastrues, qirinjtė dhe artikuj tė ngjashėm, pastat modeluese, "dyllet dentare" dhe preparatet dentare me bazė allēie

Kapitulli 35

Substanca albuminoidale; niseshtetė e modifikuara;ngjitėsat; enzimat

Kapitulli 36

Eksplozivėt; produktet piroteknike; shkrepset; lidhjet piroforike;

preparatet e caktuara tė djegshme

Kapitulli 37

Mallrat fotografike apo kinematografike

Kapitulli 38

Produkte tė ndryshme kimike

 

SEKSIONI VII

Kapitulli 39

Plastikat dhe artikujt prej tyre

Kapitulli 40

Goma dhe artikujt prej saj

 

SEKSIONI VIII

Kapitulli 41

Lėkurėt e papėrpunuara (pėrveēse gėzofeve ) dhe lėkurėt e pėrpunuara

Kapitulli 42

Artikujt prej lėkure; samarėt dhe takėmet e kalit; mallrat e udhetimit, ēantat e dorės dhe kontenierė tė ngjashėm; artikuj prej tė brendshmeve tė kafshėve(pėrveē tė zorrėve tė krimbit tė mėndafshit)

Kapitulli 43

Gėzofet dhe qimet artificiale; prodhimet prej tyre

 

SEKSIONI IX

Kapitulli 44

Druri dhe artikujt prej druri, qymyri i drurit

Kapitulli 45

Tapa dhe artikujt prej tape

Kapitulli 46

Prodhimet e kashtės, tė espartos apo tė materialeve tė tjera thurėse;

punimet nė xunkth dhe kallama

 

SEKSIONI X

Kapitulli 47

Brumi i drurit apo i materialeve tė tjera flbroze celulozike;

letėr dhe karton i rikuperueshėm (mbetje dhe kthime)

Kapitulli 48

Letra dhe kartoni., artikuj prej brumit tė letrės,perj letre apo kartoni

Kapitulli 49

Librat, revistat, pikturat dhe produkte tė tjera tė industrisė sė shtypit, dorėshkrimet; shtypshkrimet dhe projektet

 

SEKSIONI XI

Kapitulli 50

Mėndafshi

Kapitulli 51

Leshi, qime tė holla apo tė ashpra kafshėsh; fije prej flokėve tė kalit dhe pėlhura tė endura prej tyre

Kapitulli 52

Pambuku

Kapitulli 53

Fibra tė tjera tekstile vegjetale; fill letre dhe pėlhura tė endura prej fijeve prej letre

Kapitulli 54

Filamentet e bėra nga njerėzit

Kapitulli 55

Fibrat kryesore tė bėra nga njerėzit

Kapitulli 56

Mbushje, shajak dhe pėlhura tė paendura; fijet speciale; spango, kordone, litar dhe kabllo dhe artikujt prej tyre

Kapitulli 57

Qilimat dhe veshje tė tjera tė dyshemesė prej tekstili

Kapitulli 58

Pėlhura speciale tė endura; pėlhura tekstile me xhufka; tantellat; tapicerite;

zbukurimet, qėndismat

Kapitulli 59

Pėlhurat tekstile tė ngopura, tė veshura, tė mbuluara apo tė laminuara;

artikujt tekstile tė njė lloji tė pėrshtatshėm pėr pėrdorim industrial

Kapitulli 60

Pėlhurat e thurura me shtiza apo tė punuara mė grep

Kapitulli 61

Artikuj tė veshjes dhe plotėsues tė veshjeve, tė thurura me shtiza apo tė punuara me grep

Kapitulli 62

Artikuj tė veshjes dhe plotėsues tė veshjeve, jo tė thurura me njė apo me shumė file

Kapitulli 63

Artikuj tė tjerė tė bėrė me tekstile;kompletet; veshjet e pėrdorura dhe artikuj tekstile tė pėrdorur; lecka mbeturine

 

SEKSIONI XII

Kapitulli 64

Veshjet e kėmbėve, galloshet dhe tė ngjashmet e tyre. pjesėt e artikujve tė tillė

Kapitulli 65

Veshjet e kokės dhe pjesėt prej tyre

Kapitulli 66

Ēadrat, ēadrat e diellit, bastunet, bastunet  mbėshtetės, kamzhiqet, artikujt pėr gjueti dhe pjesėt e tyre

Kapitulli 67

Puplat dhe pushi i pėrgatitur dhe artikujt e bėrė nga puplat dhe pushi; lulet artificiale, artikujt prej flokėve tė njerėzve

 

SEKSIONI XIII

Kapitulli 68

Artikujt prej guri, allēie, ēimentoje, asbesti, mike apo materiale tė ngjashme

Kapitulli 69

Produkte qeramike

Kapitulli 70

Qelqi dhe prodhimet prej qelqi

 

SEKSIONI XIV

Kapitulli 71

Perlat natyrale apo tė kultivuara, gurėt e ēmuar apo gjysėm tė ēmuara, metalet e ēmuar, metale tė veshur me metale tė ēmuar dhe artikujt prej tyre; imitacionet e bizhuterive;monedha

 

SEKSIONI XV

Kapitulli 72

Giza dhe ēeliku

Kapitulli 73

Artikujt prej gize dhe ēelikut

Kapitulli 74

Bakri dhe artikujt prej bakri

Kapitulli 75

Nikeli dhe artikujt prej tij

Kapitulli 76

Alumini dhe artikujt prej tij

Kapitulli 77

(E rezervuar pėr shfrytėzim tė mundshėm nė tė ardhmen nė sistemin e harmonizuar)

Kapitulli 78

Plumbi dhe artikujt prej tij

Kapitulli 79

Zinku dhe artikujt prej tij

Kapitulli 80

Kallaji dhe artikujt prej tij

Kapitulli 81

Metale tė tjerė bazė, metalo qeramikat, produktet prej tyre

Kapitulli 82

Veglat e punės, pajisjet e punės, takėmet e ngrėnies,lugėt dhe pirunėt, prej metali bazė; pjesė e tyre prej metali bazė

Kapitulli 83

Artikuj tė ndryshėm prej metali bazė

 

SEKSIONI XVI

Kapitulli 84

Reaktorėt nuklearė, kaldajat(bojlerėt), makineritė dhe pajisjet mekanike, pjesėt e tyre

Kapitulli 85

Makineri dhe pajisje elektrike dhe pjesėt e tyre;

regjistruesit dhe riprodhuesit e tingullit; regjistruesit dhe riprodhuesit e imazhit televiziv dhe zėrit, pjesėt dhe plotėsuesit kėtyre artikujve

 

SEKSIONI XVII

Kapitulli 86

Lokomotivat e hekurudhave apo tramvajeve, vagonėt dhe pjesėt e tyre;

fiksuesit dhe pėrshtatjet e shinave tė hekurudhave apo tramvajeve dhe pjesėt e tyre; pajisjet mekanike tė sinjalizimit (pėrfshirė ato  elektro-mekanike) tė tė gjitha llojeve

Kapitulli 87

Mjetet e transportit tė ndryshėm nga vagonėt e hekurudhės ose tramvajit;

pjesėt dhe plotėsuesit e  tyre

Kapitulli 88

Avionėt, anijet e hapėsirės, dhe pjesėt e tyre

Kapitulli 89

Anijet, varkat dhe strukturat lundruese

 

SEKSIONI  XVIII

Kapitulli 90

Instrumentet dhe aparatet optike, fotografike, kinematografike, matės, kontrolli, saktėsie, mjeksore ose kirurgjikale; pjesėt dhe plotėsuesit e tyre

Kapitulli 91

Orėt e tė gjitha llojeve dhe pjesėt e tyre

Kapitulli 92

Instrumentet muzikore; pjesėt dhe plotėsuesit e artikujve tė tillė

 

SEKSIONI XIX

Kapitulli 93

Armėt dhe municionet; pjesėt dhe plotėsuesit e tyre

 

SEKSIONI XX

Kapitulli 94

Mobilerite; Krevatet, dyshekėt, mbajtėset e dyshekėve, jastėqet dhe shtresa tė ngjashme tė mbushura; llampat dhe pajime ndriēimi, jo tė pėrfshira apo tė specifikuara diku tjetėr; shenjat ndriēuese, pllakat e emrit ndriēuese dhe tė ngjashmet e tyre; ndėrtesat e parafabrikuara

Kapitulli 95

Lodrat, pajisjet e lojrave dhe ato sportive; pjesėt dhe pajisjet shtesė tė tyre

Kapitulli 96

Artikuj tė ndryshėm tė prodhuar

 

SEKSIONI XXI

Kapitulli 97

Veprat e artit,copat e mbledhura nga koleksionistėt dihe antikat

 

 

PJESA III

Aneksi 01

Lista e Emrave Ndėrkombėtare jo-prononsore (INNS), qė pėrmbajnė substanca Farmaceutike nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, tė cilat janė tė liruara nga detyrimet

Aneksi 02

Lista e prefiksėve dhe sufikseve tė cilėt,nė kombinim me INNS tė Aneksit01, pėrshkruajnė kripėrat, esteret apo hidratet e INNS;kėto kripėra, estere apo hidrate janė tė liruara nga detyrimet me kushtė qė janė tė kualifikueshme nė S.H-Nėnkapitullin e njejtė 6-shifrorė sikurse INN-pėrkatės

Aneksi 03 

Kripėrat, esteret dhe hidratet e INNS, tė cilat nuk janė tė kualifikuara nė S.H.-kapitullin e njetė sikurse edhe INNS-at pėrkatės dhe tė cilėt janė tė liruara nga detyrimet doganore dhe TVSH

Aneksi 04

Lista e Intermediarve Farmaceutike dmth tė komponenteve qė pėrdoren pėr prodhimin produkteve finale farmaceutike tė pėrfunduara tė cilat janė tė liruara nga detyrimet

Aneksi 05

Certifikata Veterinare

Aneksi 06

Certifikata Fitosanitare

Aneksi 07

Leje sipas vendimit Nr. 20 datė 09/07/2013

Aneksi 08

Agjencioni i Kosovės pėr Produkte Medicionale (AKPM)

Aneksi 09

Licencė pėr naftė dhe derivatet e naftės

Aneksi 10

Autorizimi importi pėr Perkursor (AKPM)

Aneksi 11

Licenca pėr import tė narkotikėve-L3p (AKPM)

Aneksi 12

Licenca pėr import tė narkotikėve-L3n (AKPM)