0800 500 95

Telefoni për të raportuar
korrupsionin dhe kontrabandën

Republika e Kosovës / Ministria e financave

DOGANA E KOSOVËS

Lajme

Filtro

 • IMG_2879
  31 maj 2017
  Drejtori i Përgjithshëm takohet me OBD (WCO)

  Prishtine 31 maj 2017, - Drejtori i përgjithshëm i Doganës së Kosovës z. Bahri Berisha me bashkëpunëtor është duke qëndruar në Bruksel ku është duke mbajtur takime bilaterale me Organizatën Botërore të Doganave. Drejtori i përgjithshëm Bahri Berisha së bashku me ambasadori e Republikës së Kosovës në Bruksel zt. Bernard Nikaj u takuan me zv. ...

 • 30 maj 2017
  Dogana konfiskon pajisje dentare me vlerë mbi 15.000 euro

  Prishtinë 30 maj  2017 – Dje oficerët doganor në aeroportin e Prishtinës kanë arritur të parandalojnë kontrabandimin e pajisjeve medicinave dentare me vlerë mbi 15,000 euro. Gjatë kontrolleve rutinore të oficerëve doganor në aeroport, ku udhëtarët të cilit udhëtonin nga Turqia iu nënshtruan kontrollit. Dy shtetas turq janë ...

 • 20170523_155038_resized
  25 maj 2017
  Dogana konfiskon lojërat e fatit me vlerë 18.000 euro

  Prishtinë 24 maj 2017 – Dogana e Kosovës në vazhdën e aksionit në luftimit informalitetit dhe mbrojtjes së taksës së akcizës, ka ushtruar kontrolle në disa lokale të dyshuara për operim me  lojëra të fatit pa licencë, në komunën e Vushtrrisë dhe në qytetin e Mitrovicës. Njësit e Doganës kanë kontrolluar në tri lokale të ...

 • IMG_2862
  25 maj 2017
  Drejtori i Përgjithshëm viziton zyrat e UNCTAD në Gjenevë

  Prishtinë 23 maj  2017 – Drejtori i përgjithshëm i Doganës së bashku me bashkëpunëtor është duke zhvilluar vizitë në  zyrat e OKB-së në Gjenevë (Zvicër), respektivisht në UNCTAD. Gjatë takimit kryesor me zyrtarët e kësaj organizate (UNCTAD-it) është diskutuar për zhvillimet e fundit të teknologjisë informative ne ...

 • droga_kulle_4
  02 maj 2017
  Kapen mbi 20 kg lëndë narkotike

  Prishtinë 1 maj  2017 – njësit e Doganës në bashkëpunim me Policinë e Kosovës gjatë ditëve të fundit kanë arritur të kapin në dy raste të ndara afër 20 kg lëndë narkotike. Në rastin e parë një shtetase  e Serbisë  e cila udhëtonte në relacionin Shqipëri – Kosovë respektivisht linja Tiranë –Prishtinë është selektuar për kontroll në vijën e dytë, ...

 • DSC06808
  27 prill 2017
  Mbahet konferenca kombëtare e pronësisë intelektuale

  Prishtinë 26 prill 2017 – për nder të Ditës Ndërkombëtare të Pronësisë Intelektuale, është mbajtur konferenca kombëtare e të drejtave të pronësisë intelektuale e  organizuar nga Dogana, Zyra për të Drejtat e Autorit dhe Agjencioni për Pronësi Industriale. Temat e diskutuara në këtë konferencë ishin: Zhvillimet e fundit në ...

 • DSC06800
  26 prill 2017
  Drejtori i përgjithshëm takon Odën afariste të Kosovës

  Prishtinë 26 prill 2017 – Drejtori i përgjithshëm i doganës së Kosovës z. Berisha ka pritur në një takim informues dhe njoftues me Odën afariste të Kosovës e themeluar së fundmi. Përfaqësuesit e OAK, respektivisht kryetari Skender Krasniqi me bashkëpunëtor njoftuan menaxhmetin e Doganës me anëtarët dhe qëllimet e Odës ...

 • IMG_2968
  25 prill 2017
  Dogana parandalon kontrabandën e pijeve alkoolike rreth 1500 litra birra

  Prishtinë 25 prill 2017 – Dogana e Kosovës mbrëmë ka parandaluar kontrabandën nga regjioni i veriut ku një furgon transportonte pije alkoolike.  Mbrëmë rreth orës 21:00 njësit e doganës kanë ndaluar një automjet transportues Fiat Ducato që  lëvizte në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë. Pasi kanë ndalur ...